Mikrotuneling – bezwykopowa metoda układnania rurociągów

Mikorotuneling to bezwykopowa metoda układania rurociągów, pod autostradami, drogami, torami kolejowymi, drogami kołowania, pasami startowymi, portami, rzekami oraz innymi wrażliwymi środowiskowo miejscami.

Z definicji jest to zdalnie sterowana, prowadzona laserowo metoda układania rurociągów pozwalająca na ciągła prace z zapewnieniem pełnej stabilizacji gruntu. Wyznacznikiem mikrotunelingu jest zapewnienie pełnego zabezpieczenia przodu tarczy zwiercajacej w odróżnieniu od innych metod bezywkopowych gdzie wprowadzana jest tarcza otwarta.

Mikrotuneling

Mikortuneling wymaga komory startowej i komory odbiorczej na dwóch przeciwległych końcach każdego przewiertu. Maszyna mikrotunelowa jest wpychana w ziemie za pomocą cylindrów hydraulicznych, zamontowanych na stacji pchającej. Po wepchnięciu maszyny i każdego kolejnego członu rurociągu cylindry są wycofywane do pozycji początkowej, następuje rozpięcie linii płuczkowych i kabli sterujących. Następnie kolejny człon rurociągu jest opuszczany w wolne miejsce na stacji pchającej i połączony z wcześniej wepchniętym elementem. Linie płuczkowe i kable sterujące zostają podpięte i dochodzi do procesu wiercenia który kończy się instalacja kolejnego członu tunelu w ziemi. Proces ten jest powtarzany aż do wyjścia głowicy w szybie odbiorczym, gdzie dochodzi do odebrania głowicy wiercącej i wyciągnięcia całej infrastruktury płuczkowej i sterującej z rurociągu.

System mikrotunelowy składa się z głowicy zwiercającej za pomocą dysku obrotowego skrawającego grunt który następnie przechodzi przez komorę krusząca i po zmieleniu dostaje się do obiegu płuczkowego który transportuje urobek na separator. Ciśnieniowa komora płuczkowa umożliwia pełna stabilizacje przodku, poprzez operowanie odpowiednimi parametrami przepływu płuczki oraz jej ciśnienia. Kolejne elementy systemu takie jak kabina sterująca, stacja pchająca z hydraulicznymi cylindrami, przepływomierze, system lubrykacji rurociągu i wszelkie urządzenia monitorujące zapewniają pełna kontrolę nad przebiegiem prac i absolutna dokładność parametrów układanego rurociągu.

Bezpieczeństwo dla środowiska

Mikrotuneling to najbezpieczniejsza metoda bezwykopowa zarówno dla środowiska jak i dla ludzi pracujących przy budowie rurociągów. Istotnym czynnikiem bezpieczeństwa jest to iż podczas wiercenia zminimalizowana jest ilość osób przebywających poniżej poziomu gruntu.

Ze względu na optymalizację parametrów oraz w pełni zamknięty cykl produkcyjny, środowiskowo mikrotuneling jest najbezpieczniejsza metoda budowy infrastruktury podziemnej.